2 grudnia 2015 Objawy jaskry
Symptomy jaskry wrodzonej

Jaskra wrodzona według definicji będzie istniała już w momencie, gdy dziecko się rodzi. Taki problem jest diagnozowany albo tuż po porodzie, albo nieco potem. W większości przypadków jaskrę będzie się rozpoznawać w pierwszym roku życia. Czasami mogą się jednak pojawić objawy związane z odmianą jaskry i diagnozowane są one nieco później. Choroba będzie się jednak zawsze charakteryzowała tym, że jest nieprawidłowy kąt przesączania i to doprowadza do sytuacji, w której oko nie będzie normalnie funkcjonowało.

Kanaliki w oku nie odprowadzają odpowiednio płynu a to prowadzi do wzrostu ciśnienia, co w dalszej perspektywie prowadzić może do pogorszenia wzroku albo jego utraty. U prawie trzech czwartych osób, które mają jaskrę choroba pojawia się w obu oczach. Jaskra wrodzona częściej atakuje chłopców niźli dziewczynki. Ogólnie jest to jednak rzadka przypadłość. Mimo to będzie mogła mieć również znaczący wpływ na rozwój narządu wzroku. Wczesne wykrycie jaskry pozwolić może na to, że leczenie będzie skuteczniejsze i uda się oczywiście co najważniejsze ochronić przed utratą wzroku. Objawy jaskry to nadmierne łzawienie oczu, wrażliwość na światło, drżenie powiek. Kiedy zgłosić się do lekarza z podejrzeniem jaskry? Każdy okulista stara się podkreślać, że nie można czekać, aż te problemy ze wzrokiem będą się nasilały.

Jaskra otwartego kąta może wywoływać niewiele objawów aż do momentu, aż pojawi się trwałe uszkodzenie wzroku. Jeśli chce się wykryć nieprawidłowości należy regularnie badać oczy. Systematycznie badania są zalecane takim osobom, które mają więcej niż 40 lat, ponieważ takie osoby znajdują się już w grupie ryzyka. Jeśli ktoś należy do takiej grupy wcześniej to badania może wykonywać już po 20 roku życia. Pojawiające się bóle głowy, nudności, ból oczu oraz brwi to takie czynniki, które mogą sygnalizować iż mamy do czynienia z atakiem jaskry zamkniętego kąta o bardzo silnym poziomie działania. Nie można takich wypadków lekceważyć i tak naprawdę trzeba się jak najszybciej udać do okulisty lub na izbę przyjęć, by uzyskać profesjonalną pomoc medyczną.

Zobacz również
Objawy jaskry

Jaskra to choroba, która będzie dotyczyła głównego nerwu, który odpowiada za widzenie, nerwu optycznego. Jest to nerw, który odbiera wszystkie impulsy nerwowe, które są odbierane przez...