11 grudnia 2015 Objawy zaćmy
Charakterystyka zaćmy

Opis zaćmy jeśli chcielibyśmy powiedzieć najprostszą definicję zaćmy to należy sobie powiedzieć, że jest to problem, który powiązany jest z tym, że następuje zmętnienie soczewki w oku. Warto pamiętać, że może to mieć niewielkie znaczenie na początku i wyglądać pod kątem wielkości na problem minimalny, ale tak naprawdę oczy są dla nas bardzo ważne i trzeba o nie w sposób szczególny dbać i starać się o zapewnienie im idealnego zdrowia. Dlatego właśnie można tutaj pokusić się o wymianę tej mętnej soczewki na nowy narząd w postaci sztucznego odpowiednika. Jeśli chodzi o poważne przyczyny zaćmy to bardzo często jest to wiek pacjenta, ponieważ powyżej 60 roku życia jest to taki problem, który często się pojawia. Będzie to w tym okresie tak zwana zaćma naturalna, która wiąże się raczej wyłącznie z procesami starzenia się organizmu.

Jednak nie będzie to wyłączna przyczyna zaćmy, ponieważ może się ona pojawić nawet w momencie, gdy bardzo długo przyjmuje się leki. Szczególnie niebezpieczne będą tutaj stereoidy, które przyjmowane są przez astmatyków oraz takie osoby, które muszą walczyć z problemami o charakterze reumatycznym. Czasami zaćma może być także powiązana z chorobami cukrzycowymi, zaćmą pourazową. Jeśli chodzi o zaćmę wrodzoną to pojawia się ona stosunkowo rzadko. Soczewka może się w takim przypadku okazać mętna już po urodzeniu. Ale może się także stać tak, że mętnieć będzie dopiero po kilku czy kilkunastu latach. Zaćma bywa w wielu przypadkach również konsekwencja operacyjnego leczenia jaskry. W takich przypadkach może się okazać szczególnie trudna do operowania. W związku z tym oczywiście warto się postarać o zastosowanie takich rozwiązań, które zagwarantują, że leczenie będzie przebiegać w sposób korzystny. Obecnie w tym względzie medycyna mocno się rozwinęła i daje nam wiele różnych możliwości, dlatego warto je wykorzystywać.

Zobacz również
Objawy zaćmy

Dzięki rozwojowi i osiągnięciom medycyny zaćma nie będzie już wyrokiem dla osoby chorej. Jeśli będzie wykonana wczesna diagnoza i odpowiednia terapia to zdrowie i wzrok uda się na długo...