9 grudnia 2015 Operacja zaćmy
Jak przebiega operacja zaćmy?

Operacja zaćmy jeszcze dwadzieścia lat temu była bardzo poważnym zabiegiem, po którym trzeba było spędzić przynajmniej kilka dni w szpitalu, dlatego osoby, które chciały się takiemu zabiegowi poddać musiały być na to szczególnie przygotowane. Oczywiście taki zabieg ratował im wzrok, ale niestety do końca życia trzeba było nosić bardzo mocne okulary. Okazuje się jednak, że medycyna w tym zakresie naprawdę bardzo mocno się zmieniła i w związku z tym procesy operacyjne bardzo mocno poszły do przodu. Postęp technologiczny jest obecnie taki, że mamy świetne możliwości i tym samym da się poprawić jakość takich zabiegów. Inwazyjność uległa znaczącemu zmniejszeniu a dalej skrócił się także okres rekonwalescencji po takim zabiegu.

Operacja zaćmy staje się więc takim zabiegiem, który prowadzony jest w formie ambulatoryjnej, najczęściej zabieg trwa przez około 20 minut a pacjent będzie w stanie sam opuścić szpital praktycznie zaraz po zakończeniu takiego zabiegu. Przygotowywane znieczulenie również nie będzie skomplikowane. Lekarz ograniczy się wyłącznie do podania specjalnych kropli. Zastrzyk wykonuje się wyłącznie w szczególnych okazjach. Znieczulenie ogólne stosowane jest bardzo rzadko, najczęściej w momencie, gdy taki zabieg ma być wykonywany u małych dzieci czy też osób, które są chore psychicznie.

Kluczowe wydaje się być przygotowanie jak najmniejszego nacięcia, które nie będzie przekraczało dwóch milimetrów. Technika taka przyczynia się obecnie do tego, że proces gojenia przebiega bardzo szybko a tym samym nie będzie wpływu na naturalną krzywiznę oka. Całe leczenie niesamowicie się zmieniło, również dlatego, że proces pozwala na wprowadzenie nowej soczewki sztucznej, która będzie dopasowana w ten sposób, że będzie można po operacji zaćmy uniknąć noszenia okularów, co będzie dla wielu pacjentów ważne.

Zobacz również
Operacja zaćmy

Leczenie chirurgiczne zaćmy będzie koniecznością w tym momencie, gdy okaże się, że mamy już problemy z wykonywaniem normalnych codziennych czynności życiowych. Nie będzie prawdą, że...

Po operacji zaćmy nasze oko będzie narażone na wiele niekorzystnych czynników, które mogą na nie działać. Warto wiedzieć co musimy robić, a co będzie zakazane w tym okresie, gdy rana po...