24 grudnia 2015 Operacja zaćmy
Kiedy leczyć zaćmę operacyjnie?

Leczenie chirurgiczne zaćmy będzie koniecznością w tym momencie, gdy okaże się, że mamy już problemy z wykonywaniem normalnych codziennych czynności życiowych. Nie będzie prawdą, że trzeba czekać aż zaćma nam dojrzeje. Większość lekarzy mówi o tym, że taką operację trzeba wykonać jak najwcześniej. Decyzja jednak zależy od lekarza, który powinien wcześniej nas dokładnie zbadać. Pacjent również musi się obserwować i samemu sobie odpowiedzieć na pytanie czy widzenie jest jeszcze normalne i pozwala na wykonywanie takich czynności jak czytanie, oglądanie telewizji czy prowadzenie samochodu. Jeśli okazuje się, że mamy z tym problem to będzie znak, że już czas na taki zabieg. Operacja zaćmy W ramach operacji zaćmy przeprowadza się działanie, które prowadzi do usuwania zmętniałej soczewki i wprowadzenie zamiast niej sztucznej soczewki do wnętrza oka.

W zdecydowanej większości przypadków zaćma usuwana będzie w ramach metody fakoemulsfikacji, która będzie zastosowana razem z soczewkami zwijalnymi. Taka operacja polega na tym, że wykonuje się małe nacięcie w części rogówki. Następnie przez ten otwór będzie się wprowadzało specjalne urządzenie, które dokonując ultradźwięków pozwoli rozbić soczewkę i następnie ją usunąć. Takie postępowanie prowadzi do tego, że usuwana jest część oka odpowiadająca za normalne widzenie. Dlatego na jej miejsce należy oczywiście wprowadzić nową sztuczną soczewkę, która sprawi, że siła łamiąca oka na nowo się pojawi. Jeśli chce się w pełni korzystać z zalety takiego niewielkiego cięcia używa się do zabiegu specjalnych soczewek, które można wygodnie zwinąć i wprowadzić do oka a dopiero już wewnątrz odpowiednio rozprowadzić.

Zanim będzie się wykonywać taki zabieg należy sobie dokładnie obliczyć jaka jest potrzebna moc sztucznej soczewki. To ważna sprawa, ponieważ obliczenie mocy soczewki będzie odpowiadało za wyrównywanie wady wzroku przed operacją. Wszczepienie soczewek standardowych nie będzie jednak uwalniało od noszenia okularów do czytania książek. Obecnie jednak sztuczne soczewki są cały czas udoskonalane i mamy również takie, które przygotowywane są z użyciem specjalnego filtra światła niebieskiego. Pochłaniają one światło i nie będzie niebezpieczeństwa pojawienia się zmian. Zabieg jest krótki i po kilku godzinach można się już udać do domu, dlatego nie trzeba się go obawiać.

Zobacz również
Operacja zaćmy

Po operacji zaćmy nasze oko będzie narażone na wiele niekorzystnych czynników, które mogą na nie działać. Warto wiedzieć co musimy robić, a co będzie zakazane w tym okresie, gdy rana po...

Operacja zaćmy jeszcze dwadzieścia lat temu była bardzo poważnym zabiegiem, po którym trzeba było spędzić przynajmniej kilka dni w szpitalu, dlatego osoby, które chciały się takiemu...